Oprogramowania

  • Nowoczesne programy już od dziesiątek lat

Pewnie gdyby w Polsce ktoś w latach siedemdziesiątych powiedział coś o komputerze to by go wyśmiano. Nie było ich niemal w ogóle już  nie mówiąc o jakiś specjalistycznych programach komputerowych. A okazuje się, że jeden z najbardziej popularnych i precyzyjnych programów służących do projektowania ma już ponad pięćdziesiąt lat. A jest to unigraphics. Mało kto wie, że jego pierwsze wersje pojawiały się już wtedy. Jego najnowsza wersja miała premierę we wrześniu 2011 roku.

Do czego wykorzystywany jest unigraphics? Otóż jak sama nazwa nieco wskazuje, do wykonywania grafiki. A konkretnie grafiko związanej oczywiście z projektowaniem. Dzięki niemu powstają wstępne szkice różnorakich form wtryskowych, tłoczników, blach tłocznych czy nawet statków. Dzięki dokładności obliczeń i możliwości modelowania przestrzennego powstają dokładne projekty – wizualizacje, dzięki którym jeszcze w fazie projektowania można nanosić ewentualne poprawki, mające na celu udoskonalenie projektu.

Do tej pory było to możliwe właściwie wyłącznie po wyprodukowanie prototypu. Wiązało się to oczywiście ze stratami finansowymi, w zależności od rodzaju prototypu. A teraz unigraphics pozwala unikać błędów albo wychwytywać je już na samym początku.

  • Projekt istniejącego przedmiotu

Ktoś może zapytać, po co komuś projekt czegoś, co już istnieje? Otóż okazuje się że wcale to nie jest takie kuriozalne i niepotrzebne. No bo czasami trzeba narysować coś co już zostało stworzone, żeby na przykład wykonać tego kpię. Tak jest z różnymi eksponatami muzealnymi albo wykopaliskami archeologicznymi. Czasami badacze wykopują pojedyncze, zupełnie unikalne przedmioty, które ze względu a swój wiek są bardzo kruche i nie można ich za bardzo dotykać.

Ale stanowią zapis czasów bardzo dawnych, są dowodem istnienia jakiejś cywilizacji czy kultury i wielu ludzi chciałoby to poznać. Do tego można wykorzystać skaner 3D. Jest to fantastyczne urządzenie, które bez dotykania przedmiotu jest w stanie wykonać jego trójwymiarowy projekt z bardzo dużą dokładnością. Taki skaner 3D jest w stanie na odległość określić wysokość, szerokość i przekątną przedmiotu.

Gromadzi zapisane dane w swojej pamięci a następnie przenosi to na siatkę wziąć projekt w postaci trójkątów. Następnie, kiedy skaner 3D stworzy taki model, można ów przedmiot dowolnie rekonstruować i poznawać nie mając go przed swoimi oczyma i nie trzymając w dłoni. Ważne jest także to, że skaner ten ma możliwości rozpoznawania barw.

  • Rysunek techniczny komputerowy

Do rysunku technicznego komputerowego potrzebujemy następujących narzędzi: AutoCAD oraz dobry komputer. Jeżeli jesteśmy studentami studiów inżynierskich to taki program jak AutoCAD możemy mieć za darmo. Jeżeli będziemy chcieli sobie kupić taki program, to musimy się liczyć z kosztami rzędu kliku tysięcy złotych. Owszem jest to cena za podstawowy program AutoCAD ale przecież niema się co dziwić, ponieważ dostajemy program na długie lata pracy. jeżeli będziemy pracować rzetelnie, to może wrócą się koszty zakupu nowego programu już po pierwszym projekcie.

Powinnyśmy jednak wiedzieć, że w świecie, gdzie narzędzia jakie jak autocad nie zapewniają nam wcale pracy, ponieważ wielkie firmy mają swoje oprogramowanie i raczej wolą zatrudniać pracowników na stałe, ponieważ znacznie taniej to wychodzi. Jeżeli jednak będziemy w stanie zrobić dobre projekty, które wybiją się ponad przeciętność, to zawsze znajdziemy jakąś firmę, która będzie podpisywać z nami umowy o dzieło.

Czasami warto walczyć o nowych klientów, ponieważ biura projektowe mają to do siebie, że dzięki nowym klientom znacznie szybciej się rozwijają, ale to już jest polityka firmy, o której warto porozmawiać później.

Dodaj komentarz